2011. június 27., hétfő

A kimutatásoktól az üzleti intelligenciáig (1. rész)

Az ERP rendszerek bevezetésének alapvetően két fő kiváltó oka van. Az egyik a "tranzakciós" indok. Egy bizonyos méret fölött, integrált erp rendszer nélkül egész egyszerűen nem lehet hatékonyan kezelni a folyamatokat, nem lehet működtetni az olyan napi operatív funkciókat, mint például a rendelések kezelése, számlázás, készletkezelés, gyártáskövetés. A másik fő kiváltó ok az "információs" indok. A vezetőknek szükségük van egy olyan rendszerre, ami megbízható, gyors és pontos információkat szolgáltat a cégben zajló folyamatokról, az egyes folyamatok/ részlegek és végső soron az egész cég eredményességéről.

Ezeknek az információknak óriási szerepük van, hiszen ezek alapján fognak a vezetők döntéseket hozni, ezektől az információktól függ, hogy milyen irányba kormányozzák a vállalkozást, így nem túlzás azt állítani, hogy ezektől az információktól nagyban függ egy vállalkozás léte és fejlődése.

Milyen hatással van az információk kinyerésének módszere és technikája a döntések minőségére? Mik azok a technikák, módszerek, amiket alkalmaznunk kell ahhoz, hogy a jó döntéseket hozzuk meg? És végül képes-e - és ha igen, hogyan - egy erp rendszer támogatni ezeknek módszereknek, technikáknak az alkalmazását?

A kérdések megválaszolására a száraz elmélet helyett nézzünk konkrét, gyakorlatból vett példát:

Értékesítés/ forgalom kontrollja egy kereskedő cégnél:
A cég belföldön és a környező országokban (RO, SK, CZ) értékesíti az általa importált termékeket, többféle vevőtípusnak (viszonteladó, egyedülálló üzlet, kis üzletlánc, multinacionális üzletlánc, magánszemély), + minden országban kiépített üzletkötői hálózata van. Több száz aktív vásárló, több ezer termék 8-10 termékcsoportban.
  1. "Kimutatásos" eredeti verzió:
  • a cég több számlázó programot is használt (minden országra külön programot, az eltérő számlázási szabályok, és előírt számlaformátumok miatt), integrált erp és üzleti intelligencia rendszere nem volt;
  • a partner törzsek az egyes programokban különböző felépítésűek voltak, de abban mindegyik törzs megegyezett, hogy a számlázáshoz elengedhetetlen adatokon túl csak a "terület" besorolást rögzítették fel az egyes partnerekhez;
  • a forgalom kontrollja havi szinten történt, a következő módon:
    • a központ az egyes számlázó programokból külön-külön lekérte a vevőre összesített havi forgalmi kimutatásokat, ezeket beolvasta excelbe;
    • a kimutatásokhoz excelben hozzáfűzték a partnertörzsből kiolvasott "terület" mezőket, így a partnerek neve mellé bekerült a partner területi besorolása is;
    • az így kapott excel fájlokat közös formátumra hozták;
    • az egységes formátumú fájlokat kiküldték az egyes országokért felelős vezetőknek, akik a területi besorolások alapján beírták az excel táblába, hogy melyik vevő melyik üzletkötőhöz tartozik, az így kitöltött fájlt pedig visszaküldték a központba (egy terület nem tartozott mindig teljes mértékben egy üzletkötőhöz, voltak átfedések, így ezeket az adatokat manuálisan kellett korrigálni);
    • a központban összegezték a megkapott fájlokat, és összesen sorokat képeztek a havi forgalmakra országok és üzletkötők szerint;
    • a havi összesített adatokat összeadták az előző hónapig kumulált adatokkal, így megkapták az összesenek kumulált értékeit is;
    • az összesen sorok mellé beírták a tavalyi év azonos időszakának összesítő sorait, hogy a két év összehasonlítható legyen egymással.
A fenti munkálatok oda-vissza küldözgetéssel, tisztítgatással, excel átalakításokkal együtt jó pár ember több napos munkáját igényelte minden hónapban, és a végeredmény egy olyan passzív kimutatás lett, ami:
  • csak országonként és üzletkötőnként összegezte az adatokat, más szempontok szerint nem (például vevő típusok, vevő csoportok szerint);
  • a tavalyi évvel való összehasonlítás csak az összesítő sorok szintjén volt lehetséges, egyes vevők szintjén nem;
  • a tavalyi évet megelőző évekkel és tervekkel való összehasonlítás nem volt lehetséges;
  • eladott termékekről/ termékcsoportokról semmilyen információ nem volt. Milyen termékeket/ termék csoportokat vettek az egyes vevők, és összességében az egyes csoportok, mik maradtak el, mik növekedtek, stb.
A fenti kimutatást minden hónapban átnézték, az alapján viszont konkrét döntéseket csak nagyon korlátozottan tudtak meghozni. Azt látták, hogy az egyes országok, és üzletkötők összességében hogyan teljesítettek az előző évhez képest, viszont azt nem, hogy ez konkrétan melyik vevőkhöz köthető. Nem látták, hogy az egyes csoportok hogy teljesítettek, így azt sem tudták meghatározni, hogy hol kéne erősíteni az értékesítési vagy marketing tevékenységet. Az összesített értékek ismeretén túl nem tudtak lefúrni a probléma gyökeréig, nem tudták meghozni azokat az intézkedéseket, amiket meg kellett volna, .... mindezt nagyon sok idő és energia ráfordítással, nem kevés költséggel generálva (a munkatársak ideje komoly költség).

És végül, a többi területre (profit, kintlévőségek, cash-flow, stb.) hasonló módon elkészülő kimutatások semmilyen kapcsolatban nem álltak egymással, azokat külön-külön elemezgetve, a cég egészére vonatkozó "kép" nem állhatott össze a vezetők számára.



A cikk folytatása a következő bejegyzésben olvasható:

2011. június 21., kedd

A jóból sosem elég

Az FMF - Fém és Műanyag feldolgozó Kft-nél már túl vagyunk egy sikeres ERP bevezetési projekten.

Az FMF nyomástartó berendezéseket, tartályokat gyárt, ezeket projektszervezésben tervezi és követi nyomon. Egy 15 felhasználós, komplett P@rtner.ERP integrált vállalatirányítási rendszert használ a cég a gyártási, kereskedelmi, logisztikai folyamatok támogatására.

Ezek mellett projektmenedzsment, CRM, dokumentumkezelő, mobil vonalkódos, könyvelés és bér programunk futnak ennél az ügyfelünknél. Nincs jobb bizonyíték arra, hogy ezek a megoldások hatékonyabbá tették a cég működését, minthogy nemrég aláírtuk Czeglédi Gyula ügyvezető úrral az üzleti intelligencia és webes kiterjesztések bevezetéséről szóló szerződést.

A kontrolling az ERP-ben felhalmozódott adatok analízisét teszi lehetővé, ami a vezetői döntések előkészítéséhez nagy segítséget fog jelenteni, a webet a táv- és csoportmunka támogatására valamint a partnerekkel történő kapcsolattartásra kívánják felhasználni.

Hazai KKV-k külföldön

Több koncepció is született arra vonatkozóan, hogyan lehetne elősegíteni a hazai kis- és középvállalkozások külpiaci tevékenységét. A két legjelentősebb megoldás az ún. Magyar Főnix, és a KKVHÁZ Zrt. klaszter terve.

A Magyar Főnix koncepciót a Magyar Külgazdasági Szövetség dolgozta ki. Ez a megoldás a legalább 51 százalékban hazai bejegyzésű, illetve magyar magánszemélyek tulajdonában lévő kkv-knak nyújtana komplex choaching szolgáltatást. A megoldás állami támogatásából azonban ez idáig nem lett semmi, így már csak egy meglévő cég fejlesztéséről van csupán szó. Ez lenne a Tesco Consulting.

A KKVHÁZ Zrt. egy közösségépítő klaszter koncepcióval állt elő. Gulyás József, a KKVHÁZ vezetője szerint már pár 10 millió forintos állami támogatás is elég lenne a vállalkozások gazdasági hálózatként elképzelt klaszter startjához.

„A külgazdasági klasztertársaság a határon innen és túl tevékenykedő együttműködő kkv-k versenyképességét szeretné növelni, hiszen gyakori, hogy az eltérő cégek kapacitása nem elegendő a külpiacokra való kijutáshoz, ám együtt már nyílna lehetőség számukra, akár a világpiacon is.” – mondta Gulyás József.

A tervek szerint első lépésben a klaszter a kínált termékeket, szolgáltatásokat a világhálón tenné ismerté, és csak ezt követően szervezne személyes tárgyalásokat. Hogy végül melyik koncepció fog megvalósulni, azt még nem lehet tudni. A döntéshez először el kell fogadni a külgazdasági stratégiát, csak ezt követően tudják majd megítélni, hogy mennyi pénz áll rendelkezésre a kereskedőház-szerű projekt céljaira.

2011. június 14., kedd

Automatikus Build

A közelmúltban beüzemeltünk egy automatikus build-elő rendszert a P@rtner.ERP integrált vállalatirányítási rendszer teszt és stabil verzióinak fordítására. A folyamat lényege a következő:

A rendszer feladata, hogy előre rögzített időpontokban (stabil: szerda este, teszt: hétfőn és csütörtökön este) elkészítse ERP rendszerünk legfrissebb verzióját.

Ha a folyamat során bárhol hiba van, akkor a rendszer automatikusan levelet küld a fejlesztőknek.
Az időzített futás mellett kézzel is indítható a fordítás, egy gombnyomásra előállítható a friss verzió, ehhez a vezető fejlesztőkön kívül a tesztelés vezetőnek van joga.

Az így elkészített verziót aztán a tesztelők is átnézik, egyrészt futtatják az általuk készített teszteket (TestComplete), amelyek az alapvető folyamatok ellenőrzését automatizálják, illetve átnézik a saját befejezett feladataikat. Ha a tesztelés során (legyen az automatikus vagy kézi) olyan hibára bukkanunk, amely nem kerülhet ki a tanácsadókhoz és a support-hoz, akkor a fejlesztés azokat javítja, majd újraindul a folyamat az automatikus build-eléstől kezdve, annyi különbséggel, hogy nem új verziót fog előállítani a rendszer, hanem a meglévő verziószámot megtartva végzi el a build-elést.

Ön a száraz szakmai részre is kíváncsi?

Részletek: az automatikus build-elés során egy a FinalBuilder-ben elkészített script fut, amely nagy vonalakban az alábbi lépésekből áll:

  • frissíti a verziókezelő rendszerünkből a program forráskódját (SVN);
  • elvégzi a friss exe build-elését;
  • elvégzi az angol és a román nyelvű verziók fordítását;
  • commit-olja a módosításokat a verziókezelő rendszerbe;
  • elvégzi a befejezett feladatok verziózását a PRM rendszerben;
  • futtatja az unit és funkcionális teszteket;
  • a tesztelés eredményéről levelet küld a fejlesztőknek;
  • publikálja a verziót, egyenlőre csak a tesztelés vezetőnek.

2011. június 7., kedd

Miért félünk az internetes vásárlástól?

Külföldön egyelőre jobban elterjedt az online vásárlás vagy internetes vásárlás, és lassan hazánkban is egyre elfogadottabbá válik (pl. internetes könyváruház, internetes jegyrendelés). Egyre több webáruház nyílik meg, utat nyitva az internetes kereskedelem számára.

Tagadhatatlan, hogy az internetes vásárlás olcsó, emellett kényelmességéhez és választékának gazdagságához kétség sem férhet. Vannak azonban olyan apró részletei, mondhatni buktatói, melyek miatt sokan ódzkodnak a látatlanban való vásárlástól, még akkor is, ha kétségkívül szigorú jogi szabályzás védi a fogyasztói érdekeket.

A magyar EU-elnökség keretében a közelmúltban Budapesten megrendezésre került egy nemzetközi konferencia a fogyasztók európai napja alkalmából. A rendezvényen arra is fény derült, hogy a fogyasztók még távolról sem élnek eléggé ezzel a lehetőséggel, és ennek egyik legfőbb oka a bizalmatlanság.

Egy bizottsági felmérés szerint a megkérdezettek 62 százaléka fél, hogy átverik, vagy csalás áldozata lesz. És a megkérdezettek közel fele nem akar bajlódni az ilyenkor előforduló szállítási problémákkal.

Ennek ellenére évről évre nő az érdeklődés az internetes vásárlások, webáruházak kínálata iránt.

Felbecsülhetetlen előnnyel jár, hogy földrajzi korlátok nélkül, szinte bárhonnan bármilyen dolog beszerzésére képessé teszi az embert ez a vásárlási forma. Emellett lehetőség van arra, hogy összehasonlítsuk az egyes kereskedők termékeit, illetve árait, a kínálatot lényegesen áttekinthetőbbé teszi.

Az Európai Unió is igyekszik biztonságosabbá tenni ezt a vásárlási formát, leginkább a határon átnyúló e-kereskedelem vonatkozásában. Napirenden van az általános fogyasztói jogok irányelvének reformja, a termékbiztonság mielőbbi kiterjesztése a szolgáltatásokra, az adatvédelem garantálása és a tisztességtelen piaci magatartás szigorú szankcionálása.

A várakozások szerint a határokon átívelő elektronikus kereskedelem elősegítésével mintegy 10 százalékos megtakarítás biztosítható az európai polgárok számára.

Jacqueline Minor, az Európai Bizottság illetékes igazgatója szerint jelenleg 745 eurót tud megspórolni az átlag uniós fogyasztó évente, ha a száz legolcsóbb terméket így szerzi be, ám ezt az összeget rövid idő alatt 1746 euróra lehetne növelni, ha az e-kereskedelem útjából eltűnnének a korlátok.

Hazánkban a mostani parlamenti ciklusban van először fogyasztóvédelmi állandó bizottsága az Országgyűlésnek, ez már nagy előrelépésnek számít, és törvény is készül a terület szabályozására, amelyet a kormány tervei szerint még az idén elfogadnak.