2011. december 22., csütörtök

A vállalkozások és a design

A legfrissebb felmérések szerint a hazai vállalkozások az európai gyakorlathoz képest nagyon kevés hangsúlyt fektetnek a design kialakítására, illetve nem is tartják olyan fontos feladatnak. Pedig a tapasztalatok azt mutatják, hogy egy jól megválasztott design segítségével jelentős előnyre tehet szert egy vállalkozás.

Egy, a Magyar Formatervezési Tanács felkérésére elvégzett kutatás arra kereste a választ, hogy létezik-e designszemléletű üzleti gondolkodás a hazai vállalkozások körében. Illetve maga a design mennyire segíti elő egy vállalat sikerét.

Az eredmény azt mutatta, hogy egy nehezebb időszakot túlélt cég üzleti szempontból sokkal fontosabbnak tartja a design alkalmazását fiatalabb társainál. Sőt, úgy vélik, hogy a design tudatos alkalmazása előnyt is jelenthet a versenytársakkal szemben.

A kutatás során arra is fény derült, hogy egy adott cégen belül az egyes alkalmazottak is másként vélekednek a design fontosságáról. A döntéseket előkészítők, illetve a diplomás középvezetők fontosnak tartják, míg a stresszesebb munkát végző menedzserek szerint a válság idején "luxus" ilyesmire költeni. A valóság azonban az, hogy nagyobb eséllyel lesz sikeres egy portéka a fogyasztók körében, ha design-többlettel bír. Sőt, az erre fordított költség a tapasztalatok szerint nagyon gyorsan, akár 12-18 hónap alatt teljesen megtérül.

Magyarországon a cégek leginkább a névjegykártya, logó, weboldal design elemeket használják, azonban nagyon kevesen bízzák ezek kialakítását szakemberre, így az igazi siker sokszor elmarad. Valószínüleg ez az oka annak, hogy a vállalatok még nem bíznak a design erejében.

2011. december 6., kedd

Bajban a hazai informatikai ipar

Az informatikai cégeknél egyre csökkennek a megrendelések, ami nehéz helyzetbe sodorja az egész iparágat. Mi ennek az oka? Elsősorban az, hogy mind a magánszektorban, mind az állam részéről érvénybe léptek megszorítások, illetve költségcsökkentések, ami természetesen kihat az informatikai szektorra is. Az intézmények minden spórolási lehetőséget igyekeznek megragadni.

A közelmúltban Vályi-Nagy Vilmossal, a kormányzati informatikáért felelős helyettes államtitkárral készítettek egy interjút a témában. Beszámolója szerint az elmúlt időszakban csökkentették a vállalatok informatikai költségeit, stabilizálták a kiadásokat, és mindezt úgy, hogy közben nem csökkent a szolgáltatás színvonala.

Az informatikai projektek egyik sajátossága, hogy mindig késve valósulnak meg, ami rengeteg plusz költséget eredményez. Erre lenne megoldás, ha a szervezetek rendelkeznének projektszabályzattal, amely részletezné a bevezetés lépéseit, előre feltárva az esetleges csúszások okait. Emellett szigorúbb felügyelet, irányítás és ellenőrzés is szükséges az informatikai projektek kapcsán.

A kormányzati intézmények szoftver-licenszgazdálkodását megvizsgálva eddig 30-50 százalékkal tudták csökkenteni a kiadásokat, és a kormány nagyot lépett a nyílt forráskód irányába. Szerveroldalon már több ilyen alkalmazást használnak, kliensoldalon még kevesebbet, de ez is megváltozhat a jövőben. Folyamatban van egy kormányrendelet előkészítése, amiben a kormány egységes, szabványos és nyílt fájlformátumok használatát írja elő.

2011. november 24., csütörtök

Versenyfutás az adatainkért

Az információ hatalom. Ezt a mondást alapul véve nem szabad csodálkoznunk azon, hogy a cégek, az államok, a hackerek, sőt még a bűnözők is versengenek egymással azért, hogy melyikük tud több adatot megszerezni. Ma már szinte mindenkinek van legalább egy felhasználói fiókja valamelyik közösségi oldalon, és időnk jelentős részét a számítógép előtt, az interneten töltjük. És bizony rengeteg adatot, információt osztunk meg magunkról másokkal.

Sokan küzdenek azért, hogy az IT világban kiemeltebben jelenjenek meg a polgári jogok, és az emberek jobban odafigyeljenek arra, hogy kikkel és milyen információt osztanak meg.

A Web 2.0 korszakkal szinte bárki, nagyon könnyen hozzáférhet az adatainkhoz. A gazdasági élet szereplői pedig egy idő után rájöttek arra, hogy felhasználói adataink által nagyon sok pénzhez juthatnak. Így elkezdték az adatgyűjtést. Sokan nem is tudják, hogy mennyi információ kerül fel róluk a világhálóra, és hogy ezeket kik használják fel. Az embereknek meg kell tanulniuk vigyázni az adataikra, és odafigyelni arra, mit hoznak nyilvánosságra magukról az interneten.

Az elmúlt évek tapasztalatai megmutatták, hogy szükség van egy globális adatvédelmi kódexre, mely véd minket. A technika fejlettségének köszönhetően már nem csak a felhasználók adatai vannak veszélyben. Az egyes cégek és intézetek adatai ugyanolyan nagy kockázatnak vannak kitéve, mint a mi adataink.

Ezért használjuk az internetet kellő megfontoltsággal és felelősség tudattal. Nem szabad mindig csak az Ok gombot nyomkodni, mindig meg kell vizsgálnunk az adatvédelemmel kapcsolatos beállításokat is.

2011. november 16., szerda

A hatékony honlap titka

Előbb- utóbb minden honlap tulajdonosban felmerül az a kérdés, hogy weboldalát vajon megtalálja-e az a célközönség, akit el szeretne érni? Legyen ugyanis bármilyen igényes, jól megszerkesztett és felépített egy weboldal, ha nem találnak rá a potenciális ügyfelek, akkor nem tudja beteljesíteni a célját. Mi a megoldás? Keresőoptimalizálás.
Amikor informálódunk az internet segítségével, akkor általában a Google-t hívjuk segítségül. Kulcsszavakat írunk be a keresőbe, és a kiadott találatok között válogatunk.

A Google az alapján hozza fel a honlapokat a találati listában, hogy hogyan épül fel a honlap annak a beírt kulcsszónak a tekintetében. Tehát az egyik legfontosabb dolog megtalálni az összhangot a honlapunk és a látogatók által beírt kulcsszavak között.
Leginkább azt kell szem előtt tartanunk, hogy a leendő látogatók egy konkrét problémára keresnek megoldást. Ha például egy miskolci egyetemista a kiadó lakásoknak szeretne utána nézni, akkor nem érdemes csupán az "albérlet" szóra rákeresni. Hiszen ebben az esetben nem csupán a miskolci lakások jelennének meg a találatok között, hanem például budapesti vagy nyíregyházi is.
Érdemes tehát pontosítani, például így: "kiadó lakások Miskolcon". Ekkor már releváns, megfelelő találatokat fog felhozni számára a Google.
Tehát teljességgel ésszerű, hogy a látogatók további kulcsszavakkal szűkítenek, mert az általános kifejezések beírásával általános találatokat kapnak, ami egyre kevesebb esetben egyezik pontosan az elképzelésükkel. Így hát ésszerű a látogatók tevékenységéhez és a keresési szokásaikhoz igazodva megválasztanunk a kulcsszavakat, amire optimalizálhatunk, hogy a ténylegesen potenciális vevőkörünk szeme elé kerüljünk a keresés során.

Érdemes tehát elgondolkodni azon, hogy a leendő ügyfeleink vajon milyen szavak alapján keresnek, milyen kifejezéseket használnak, és ezeket felhasználni a weboldalunk felépítésénél.
Fontos, hogy ne a saját elképzeléseinket vegyük alapul, hiszen mi szakemberek vagyunk. Gondolkodjunk a laikus felhasználó fejével. Akár azt is megfigyelhetjük, hogy az érdeklődőink, ügyfeleink, milyen szavakat használnak, amikor segítségért fordulnak hozzánk.
És ha mindent jól csináltunk, weboldalunk igazodni fog látogatóink szokásaihoz, és sikerül megteremtenünk az összhangot a honlapunk és az érdeklődőink igényei között.

2011. november 15., kedd

Metálplaszt Fém- és Műanyagfeldolgozó Kft.-nél megvalósult rendszerbevezetésről

A műanyagiparban tevékenykedő Metálplaszt Kft.-nél bevezetésre került a Partner.ERP vállalatirányítási rendszer mellett a Partner.Könyvelés és Partner.Bér, valamint a Mobil.Partner vonalkódos rendszer is.

A következő problémák kerültek megoldásra a Partner rendszerek segítségével:
Teljeskörű lefedettség:
Kész megoldást nyújtunk a különböző részlegek, munkafolyamatok egyszerű összekapcsolására, mely segítségével nagymértékben nőtt a kulcsfontosságú folyamatok hatékonysága. Az összekapcsolt folyamatok a teljesség igénye nélkül: pénzügy, gyártás- tervezés, irányítás, minőség biztosítás, készletgazdálkodás, kiszolgáló karbantartó részleg, főkönyv, tárgyi eszköz, bér, humán erőforrás gazdálkodás, CRM, vevőszolgálat folyamatainak teljes körű lefedése.

Mobil eszközös készletgazdálkodás és termelés:
A mobil eszközök nem kötik a felhasználót az íróasztalához, a termelés folyamatában végezheti a gyártás ellenőrzést, és a termeléssel, raktározással kapcsolatos adminisztrációt. A kialakított vonalkódos rendszerekkel a mobil eszközök jól használhatóak, könnyen megvalósítható a késztermékek LOT-os követése, ami az autóiparban alapkövetelmény. Online termelés és logisztikai kontrollt biztosít. A kis sorozatú gyártásoknál is biztosított a pontos követés és nyilvántartás.

Selejtek megfigyelése, kezelése:
Azonnali, pontos információra volt szükség, hogy a termelésirányítók időben be tudjanak avatkozni a termelés folyamatába és meggátolják a selejtek keletkezését. A Metálplaszt Kft. vevői szigorú feltételeket szabnak a késztermékek minőségével kapcsolatosan, a gyárat csak kifogástalan minőségű termék hagyhatja el. A minőségellenőrök jelentéseit a rendszer azonnal feldolgozza, és a termelésirányítók munkáját több selejtező kimutatással támogatja.

Vevői igények, előrejelzések karbantartása:
A folyamatos alapanyag ellátás fontossága miatt sor került a várható rendelési igények karbantartását szolgáló felület elkészítésére. Segítségével a beszerzőknek akár heti bontásban előrejelzést kínál a várható jövőbeni alapanyag szükségletekről. Ezen előrejelzés alapján a beszerzők elvégezhetik a szükséges alapanyag beszerzéseket, biztosítva a folyamatos alapanyag- ellátást a termelés számára.
"Cégünk felismerte, hogy az iparágunk sajátosságai, sajátos piaca követelményt állítanak a vállalatirányítás elé. Olyan rendszerre volt szükség, mely képes önmagát a cég működésére, arculatára formálni. Így jutottunk el a Pannon Szoftver Kft. Partner.ERP rendszeréhez." Fülöp Béla - Ügyvezető

2011. november 9., szerda

A Borsodi Sörgyár Kft.-nél megvalósult Mobil.Raktár raktárkezelő rendszer bevezetéséről

Azt hiszem a Borsodi Sörgyár Kft. mindenki által ismert, nagy eredményekkel büszkélkedő cég. Fennálló raktárkezelési problémáik megoldására Mobil.Raktárkezelő rendszerünket választották. A fennálló problémák és megoldásuk a következő volt:

Idegen rendszer illesztés
A Borsodi Sörgyár Kft. a nemzetközi piacon közismert SAP vállalatirányítási rendszert használja. A cég működése során szükségessé vált egy kiegészítő rendszer bevezetése, mely a raktárból kikerülő termékek, illetve raklapok mozgását hivatott figyelni. Erre nyújtott megoldást a Pannon Szoftver Kft.

Terméket elszállító gépkocsik ellenőrzése
A Borsodi Sörgyárat elhagyó termékek minden raklapja egyedi azonosítót - SSCC kódot - kap a gyártás vagy a komissiózás során. Ezen kód alapján történik a terméket elszállító gépkocsik ellenőrzése a kiléptetési pontnál. Az ellenőrzést a két rendszer együttműködése végzi. Az első eleme az ellenőrzésnek, hogy egy vonalkódolvasóval a gépkocsira felrakott raklapok SSCC kódjait a végellenőr összegyűjti. Ezt az információt a vonalkódolvasó szoftver - melyet a Pannon Szoftver szállított - az SAP rendszerhez továbbítja a megfelelő formátumban feldolgozásra.

Hibás szállítmányok lekezelése
Amennyiben a két szoftver program eltérést észlel, akkor a mobil szoftver program segítségével korrigálható a járműre rakott termékek mennyisége, fajtája, esetleges további raklapok hozzáadásával, kivételével, vagy cseréjével.
"A bevezetés az előre meghatározott ütemben, gyorsan és hatékonyan történt, a betanításra is kellő hangsúlyt fektettek, valamint a feladatot végrehajtó munkatársaik felkészültek voltak a feladat végrehajtására." Béres István, vevőszolgálati vezető.

2011. november 2., szerda

A Creor Kft.-nél megvalósult rendszer bevezetésről

A Creor Kft. óra- és ékszer kiskereskedelemmel foglalkozik. Egy P@rtner.Net vállalatirányítási rendszer került náluk bevezetésre webshop integrációval.

A fennálló problémákat a következőképpen sikerült megoldani:
1. Jutalékszámítás:
A viszonteladók jutalékainak pontos számítása és határidőre történő juttatása fontos feladat volt a vállalat számára. A jutalékok áttekinthetősége és kezelhetősége jelentős hatékonyságjavulást eredményezett.

2. Webáruház:
Olyan a vállalat rendszerével integráltan együttműködő webáruház került kialakításra a vállalatnál, amely könnyű használhatósága jelentősen megkönnyíti a mindennapi feladatok elvégzését. A webáruház beállításai gyakorlatilag a központi vállalatirányítási rendszerben állíthatóak be, legyen szó akár új akciók megjelenítéséről, új cikkek hozzáadásáról, vagy az egyes cikkek képeinek módosításáról. Ez a beállítási lehetőség leegyszerűsíti a webáruház kezelését, hiszen még a raktárszintek figyelése, valamint a rendelések nyomon követése is megoldott egy rendszeren belül.

3. Keresőoptimalizálás:
Nemcsak a cég webáruházának elkészítésén volt a hangsúly, hanem annak elérhetőségén is. Éppen ezért a Pannon Szoftver Kft. vállalta, hogy a legfontosabb kulcsszavakra keresőoptimalizálást végez, ennek segítségével az adott kulcsszóra keresve az egyes keresőoldalakon a weboldal mind egyre előrébb és előrébb került, segítve ezzel a vásárlói szám növekedését.

4. Egyedi PDA-s fejlesztés:
Olyan egyedi PDA eszközre tervezett fejlesztés került kiépítésre, mely speciálisan a Créor tevékenységéhez igazodik. A PDA eszközzel a pénztárbizonylatok, rendelések, és a szállítólevelek kezelése történik, valamint speciális funkcióként a törtarany visszavétel is ide tartozik. A PDA eszközre fejlesztett program egyedi szinkronizációs megoldással kommunikál a központi adatbázissal.

2011. október 24., hétfő

Mikor lesz egy vállalkozó igazi vezető?

Biztosan hallotta már a mondást: "Született vezető." Azok a szerencsések, akikre ez igaz, valószínüleg könnyebben eligazodnak a cégvezetés útvesztőjében, mint a kevésbé szerencsés társaik. Valóban nagy előny, ha vezetőnek születünk, de jó hír, hogy az ilyen készségek jelentős része megtanulható. Kezdetnek elég, ha körbe nézünk magunk körül, és barátaink körében keressük a jó példát, amiből ihletet meríthetünk.

Egy kezdő vállalkozó olyan, mint egy induló vállalkozás: ambíciózus, merész, világmegváltó tervekkel. Ilyenkor még könnyebben vállaljuk a kockázatot, keményebben dolgozunk, a legnagyobb akadályokat is leküzdjük. Egy zöldfülü vállalkozó gyakran még ott is meglátja a lehetőségeket, ahol mások nem. Azonban később, amikor a vállalkozás / vállalkozó "érettebbé" válik, ez a kezdeti lelkesedés és lendület is alább hagy. És ez az a pillanat, amikor el kell döntenünk, hogy megmaradunk vállalkozónak, vagy igazi vezetővé válunk.

Miről ismerhetjük fel a jó vezetőt?
  • ismeri és átlátja cége minden területét és folyamatát, hiszen csak így tudja helyesen koordinálni a munkát
  • pontosan tudja, "mire megy el a pénz", ismeri a vállalkozás mindennapi pénzügyeit
  • tisztában van saját erősségeivel és gyengeségeivel, nem fél beismerni, ha téved
  • képes motiválni Önmagát és kollégáit egyaránt
  • a jó vezető tulajdonságai között megtaláljuk a derűlátást, a lehetőségek iránti nyitottságot és az önbizalmat
  • egy jó vezető tervez: inkább proaktív (előidézi a dolgokat), mint reaktív (csak reagál az eseményekre)
  • van jövőképe, amelyet másokkal is megoszt, és ezzel irányt mutat
  • egy vezető saját példamutató magatartásával inspirálja munkatársait
Önben meg vannak a fenti tulajdonságok? Vezetővé válni nem könnyű, mert tudatos elkötelezettséget és folyamatos erőfeszítést igényel a vezetői képességek kialakítása során. De az is igaz, hogy bárkiből lehet jó vezető, aki hajlandó erre időt és energiát áldozni.

2011. október 17., hétfő

Kkv-k és az informatika

Egy, a közelmúltban végzett elemzés (Infotér elemzés) szerint a hazai vállalkozások nemzetközi viszonylatban is jelentősen el vannak maradva a környező országoktól a korszerű infokommunikációs technológiák és megoldások használatában.
A hazai kis- és középvállalkozások jelenleg csak korlátozottan használják ki ezen megoldások előnyeit, pedig az említett technológiák a versenyképesség és a jövedelem termelés fontos elemei lehetnek.
Ennek a lemaradásnak több oka is van: többek között motivációs, képzettségi, finanszírozási tényezők is szerepet játszanak az elmaradásunkban.
Az igazsághoz - és az okokhoz - az is hozzátartozik, hogy a hazai kkv vezetők nincsenek tisztában azzal, hogy pontosan mire is használhatnák a korszerű infokommunikációs megoldásokat.
Nem tudatosult bennük, hogy milyen előnyöket, és főleg mennyi hasznot szalaszthatnak el ezen eszközök hiányában, részben emiatt is alacsony a beruházási hajlandóság ezen a téren.
Többek között ennek az eredménye az alacsony színvonalú vállalati folyamatintegráció, és az infokommunikációs technológiákban rejlő lehetőségek korlátozott igénybevétele.

Emellett a hazai kkv vezetők nagyrészt olyan személyek, akiknél fennáll a digitális írástudatlanság. Egy olyan korban lettek vállalkozók, és sikeresek, ahol még az internet, és a modern infokommunikációs megoldások nem játszottak szerepet. Így aztán nehezen ismerik el, illetve látják be, hogy ezek a megoldások valódi előnyt jelenthetnek számukra.
Illetve sokan tartanak attól, hogy egy komplex informatikai megoldás (erp) bevezetése egy külső szemlélő számára is betekintést engedne a vállalkozás financiális ügyeibe.
Egyes megoldásoknál a túlzott biztonsági- bizalmatlansági aggály is kritikus tényező, a céges döntéshozók tartanak attól, hogy bizalmas üzleti adataik mások (például versenytársaik) kezébe kerülhetnek.
Emellett a legtöbb kis- és középvállalkozás nem rendelkezik egyértelmű üzleti folyamatokkal, így azt sem tudják meghatározni, hogy milyen infokommunikációs megoldás felelne meg számukra, milyen folyamatokat és hogyan lehetne szoftveresen támogatni.
A fent vázolt probléma elég jelentős, melyet a hazai kkv-k valószínűleg egyedül nem is fognak tudni megoldani. Pedig a legújabb technológiák használatával milliós megtakarításokat érhetnek el a vállalkozások.
Ilyen például az informatikai felhő, mellyel egy 20 fős vállalkozás akár másfél millió forintnál is nagyobb megtakarítást érhet el 3 év alatt.
Csak az elektronikus levelezés megoldásában több százezer forintot spórolhat egy 20 fős cég azzal, hogy nem saját maguk alakítják ki a szükséges infrastruktúrát, hanem bérlik bérlik azt egy "felhő" szolgáltatótól.

2011. október 4., kedd

Villanykörték IP címmel

A közelmúltban a holland NXP nevű cég egy új technológiával rukkolt elő: bemutatták a wifi-s villanykörtét. A villanykörtéket vezeték nélküli hálózatra kötik, így bármilyen internetkapcsolattal rendelkező eszközzel irányíthatóak, emellett minden körtének van külön IP címe is.

Az egyes körték ki és bekapcsolását, fényerejét egy rájuk szerelt chip segítségével egyenként lehet beállítani. Így jelentős energiát tudunk megtakarítani. Illetve a világítás egyéb, okos házi rendszerekhez is kapcsolódhat, szabályozva a fűtést vagy a riasztó rendszert.

2011. szeptember 28., szerda

A számítási felhők és az autók házassága

A számítási felhő, azaz „cloud computing” manapság egy nagyon divatos technika, melyet egyre több területen próbálnak hasznosítani a szakemberek, legutóbb például az autógyártásban.

Egy internethez kapcsolódó jármű számos előnyt jelenthet vezetője számára, ugyanakkor rengeteg kockázatot is rejthet magában.

A tervek szerint a jövő autója figyelemmel kíséri majd vezetője szívritmusát, baj esetén gondoskodik a vezető biztonságáról, segélyhívást indít. A sofőrnek aktuális információi lesznek az időjárási, közlekedési viszonyokról, balesetekről és az útviszonyokról. Sőt, mivel ezeket az információkat az internetről éri el az autó, jóval olcsóbb lesz, mint a mostani csúcskategóriás járművek.

Az internethez kapcsolt, sőt az internetes adatok alapján döntéseket vagy javaslatokat hozó autónak azonban van egy komoly kockázata is, mégpedig a rendszerek feltörése és rosszindulatú, vagy egyszerűen csak amatőr manipulálása, ami komoly problémákhoz, balesetekhez vezethet.

Emellett a megbízhatóság is nagyon fontos. Sokszor az alkalmazások együttes használata idézi elő egy rendszer lefagyását, vagy szokatlan viselkedését, amit nem minden felhasználó tolerál, vagy reagál le megfelelően. Egy rendszerösszeomlás egy autóban nem csupán kellemetlen, de veszélyes is lehet. Annak is fennáll a veszélye, hogy az autósok már túl sok alkalmazást futtatnak, ami inkább hátráltatja, semmint segíti őket a vezetésben.

Az Unió által nemrégiben elfogadott Intelligent Transport Systems direktíva határozott célként jelöli meg az európai, egységes és valós idejű útinformációs szolgáltatás létrehozását. Ez lehet az információforrása a hasonló "online" autóknak. A gépjárművek internethez és egymáshoz való kapcsolása az a fejlesztési irány, amely mindenképpen életünk részévé válik, ha nem is feltétlenül a fentiekben vizionált formában.

A fent részletezett technológiára ugyan még várnunk kell, azonban 2020-ra akár már ki is próbálhatjuk őket.

2011. szeptember 19., hétfő

Hogyankell.hu, az új magyar „kisokos”

Külföldi példákat alapul véve Magyarországon is elindult az első online közösség által szerkesztett enciklopédia, a Hogyankell.hu.
Az oldal eredetileg egy kis- és középvállalkozásoknak szóló projektként indult: ingyenesen elérhető marketing témájú szakcikkek, szakmai konferenciákon elhangzott előadások gyűjtőhelyeként. Egy idő után azonban egyéb témában is kerültek publikálásra cikkek. Ma már az élet szinte minden területére kiterjedően találhatunk praktikus tanácsokat az oldalon.
Az új magyar "enciklopédiában" jelenleg 22 témakörben lehet hasznos tanácsokat az élet legkülönbözőbb területeiről.
Az oldalt sokan a Wikipédiához hasonlítják. Abban valóban hasonló, hogy az oldalt egy online közösség tagjai szerkesztik és fejlesztik adott minta alapján. Abban azonban különbözik, hogy a portál nem csak fogalom magyarázatokat tartalmaz, hanem egyes témakörök és problémák részletes kifejtését is megismerhetik az olvasók, sőt, az egyes témákhoz még videók is elérhetőek.

A cikkek szerkeszthetők, bővíthetők és új témakörök kidolgozására is lehetőség van.

2011. szeptember 13., kedd

Novell HUEDU Program

A HUEDU a kormány és a Novell közötti megállapodás: támogatott nyílt forráskódú megoldások és nagyvállalati szoftverek a hazai köz- és felsőoktatási intézményeknek. A program fő célja a jövő társadalmának felkészítése a nyílt forráskódú modellben rejlő lehetőségek kihasználására.

A HUEDU program ideje alatt a tagok upgrade alap nélkül jogosultak a legfrissebb verziók használatára, annak lezárultával pedig örökös használati jogot kapnak a legutolsó verzióra.

A felhasználók a programok szerver és kliens oldalára is használati jogot kapnak, végponti szoftverek esetén pedig biztosított az otthoni gépeken történő használat is. A programcsomag részét képezik olyan megoldások is, amelyek nélkülözhetetlenek egy bonyolult rendszer üzemeltetéséhez. Ilyenek például a jogosultság kezelés és a virtualizáció felügyelet.

A program keretében a felhasználók hivatalos támogatást kapnak az egyik legelterjedtebben használt Linux disztribúcióhoz, a SUSE Enterprise Linux program csomaghoz.

Termékek:

1. Alapinfrastruktúra

  • SUSE Linux Enterprise Server Open Enterprise Server
  • eDirectory
  • iPrint
2. Virtualizáció
  • XEN
  • Orchestrate
3. Levelezés, csoportmunka
  • GroupWise
  • Mobil Server
  • Vibe
4. Felügyelet
  • ZENworks Configuration Manager
5. Jogosultságkezelés
  • Identity Manager
6. Munkakörnyezet
  • SUSE Linux Enterprise Desktop LibreOffce Novell Edition
A program keretében számtalan támogatási szolgáltatás és dokumentáció érhető el, amelyek segítségével egyszerűvé válik a szoftverek bevezetése, üzemeltetése és oktatása.

A résztvevő intézményeknek lehetőségük van mérnök napok lehívására, amelyek keretében Novell rendszermérnökök segítségével végezhetik el a szoftverek bevezetését.

2011. szeptember 5., hétfő

2011 – az online kereskedelem fellendülésének éve

A válság a gazdaság szinte minden területén ott hagyta nyomait, az online kereskedelem viszont az utóbbi években hatalmas fejlődésnek indult. Az interneten értékesítő kiskereskedelmi boltok forgalma az elmúlt két évben évente nagyjából 20-25%-al emelkedett, és további bővülés várható.

Eddig az online kereskedelem színhelyei leginkább a webáruházak voltak. A legegyszerűbb, hagyományos funkciókkal működő webáruház is képes volt újítások nélkül növelni bevételeit. Az idei évben azonban több új fórum is megjelent, ami konkurenciát teremtett ezen a területen. Ezek közül a két legfontosabb az apróhirdetési és a tematikus zárt közösséggel rendelkező oldalak, melyek népszerűsége egyre nő.

Emellett 2010 végétől Magyarországon is hódít a bónuszos/kuponos vásárlás. Az ilyen „bónonként” értékesített szolgáltatásokból származó online forgalom 2011-ben meg fogja haladni a két milliárd forintot, és a kínált hatalmas kedvezmények várhatóan olyan internetezőket is online vásárlásra csábítanak, akik korábban féltek ettől.

Az online értékesítés sikere egyébként leginkább annak tudható be, hogy egy jól megválasztott webshop szolgáltató segítségével olcsóbb és gyorsabb helyszínt tudunk biztosítani a leendő ügyfeleinknek a vásárlásra. Emellett kihasználva az internet nyújtotta lehetőségeket, ajánlatunkat lényegesen nagyobb célközönséghez tudjuk eljuttatni.

2011. augusztus 30., kedd

Félnünk kell az e-számlától?

Ön hogyan döntött ebben a kérdésben? A hazai vállalkozók többségéhez hasonlóan a hagyományos, papír alapú számlák mellett tette le a voksát? Vagy a bátrabbak táborát erősíti, és már váltott az elektronikus számlázásra?

Az elektronikus számlázás olcsó, hatékony és rugalmas alternatíva a papír alapú számlával szemben, a hazai cégek többsége mégis félve, vagy egyáltalán nem használja ezt a megoldást.

Pedig az Európai Tanács célkitűzése szerint 2013. január 1-jétől az Unió határain belül a papír alapú és elektronikus számlák egyenértékűnek minősülnek. Ennek ellenére sokan még mindig félnek váltani, melynek egyrészt a jogi szabályozottság kiforratlansága az oka, másrészt az emberek nincsenek tisztában az elektronikus számlázáshoz szükséges technikai követelményekkel.

Jelenleg az elektronikus számlák kiállítására kétféle megoldás ismert: egyrészt a PKI rendszerű, legalább fokozott biztonságú elektronikus aláírással és időbélyegzővel ellátott elektronikus számlázás, másrészt az elektronikus adatcsere rendszerben (EDI) történő számlázás.

Az e-számlák formátumára, a kézbesítés útjára nincs különösebb rendelkezés, így a használónak nem kell bonyolult szabályokhoz igazodnia. Mégis nagyon kevesen használnak elektronikus számlázást.

Pedig a piacon számos szolgáltató van, aki speciálisan az elektronikus számlázáshoz kialakított rendszert kínál. Ezeknél a rendszereknél csak arra kell figyelni, hogy a választott megoldás megfeleljen a jogszabályokban rögzített feltételeknek, főleg a számlázással kapcsolatos alapelveknek.

Emellett érdemes felkészülni arra is, hogy az adóhatóság az elektronikus számlák ellenőrzésekor a szokásosnál nagyobb figyelmet fordít a számlázó program, illetve a vállalatirányítási rendszer egyes további részeinek (pl. könyvelési modul) vizsgálatára is.

Többek között a Pannon Szoftver Kft. is kínál egy, a kategóriájában egyedülálló megoldást az elektronikus számlázás kezelésére. Az e-számla modult kifejezetten az e-számla szolgáltató (E-számla Zrt., Argeon Kft.) rendszeréhez fejlesztettük ki, ami a számlázó programunkat (illetve vállalatirányítási rendszerünket) köti össze a lánchitelesítő e-számla rendszerével.

A modulról bővebben a weboldalunkon olvashatnak: http://www.helix-software.com/hu-HU/Modulok/E-szamla-elektronikus-szamla.html

A továbbiakban 2013. január 1-jétől lényeges változás várható az elektronikus számlázással kapcsolatos technológiai megoldások terén: az e- számla várhatóan előállítható lesz egyéb informatikai megoldások segítségével, feltéve, hogy a számlázással kapcsolatos alapelveket az adózó bizonyíthatóan teljesíteni tudja. Mindez új lendületet adhat a módszer terjedésének.

Addig is egy biztos, ha megfelelő informatikai megoldást választunk az elektronikus számlázás kezeléséhez, és betartunk minden alapelvet, nincs mitől félnünk.