2012. július 23., hétfő

Végre Tanultunk!!

TÁMOP képzés! Szépen csengő szavak, de mit is jelent ez pontosan?Amikor először hallottunk róla, akkor meglehetősen távolságtartóan álltunk hozzá a pályázati forrásból megvalósítható képzésekhez. Nem gondoltuk, hogy ennyi mindent kaphatunk egy képzés sorozat által. Visszagondolva azt mondjuk, megérte, és ha újra kezdenénk, ismét belevágnánk, sőt, ha jobban belegondolok, lehet, hogy tartunk még ilyen képzéseket.
A képzés elvégzésére a DFT Hungária szakembereit kértük fel. Az oktatások 3 témakör szerint lettek szétbontva, melyből egy a vezetőknek szólt, a másik kettő pedig nagyobb létszámmal került megtartásra, szinte minden munkatársnak.
Az első oktatás a rossz terem választás miatt, hogy úgy fogalmazzak nem indultak túl fényesen. Szerencsére tanultunk hibáinkból és az elkövetkező képzéseken folyamatosan javult a tendencia, egyre jobban éreztük magunkat, tárt karokkal vártuk az előadóinkat, akik olyan felkészültséggel és olyan témákkal készültek, melyekről eddig azt sem tudtuk, hogy ennyire fontosak lehetnek. Trénereinket jó barátainkként üdvözöljük, akiktől sok mindent kaptunk.
A kulcsszó az, hogy végre Tanultunk! Tanultunk a hibáinkból, tanultunk a gyakorlati példákból, a lehengerlő előadásokból, és saját gyarlóságunkból is. Megtanultuk helyén kezelni a dolgokat, időt szakítani a legapróbb, már-már jelentéktelennek tűnő dolgok helyes értelmezésére, kezelésére. És ez felbecsülhetetlen.
A TÁMOP pályázat a Tudást adta nekünk, ez olyan, amit más már soha el nem vehet tőlünk, és igen, büszkék vagyunk rá, hogy mertünk belevágni és mertük végig csinálni. Mindenkit arra buzdítunk, hogy ne féljen időt és energiát szánni a tudás megszerzésére, a támogatás adott hozzá. Képezze legjobb munkatársait, hiszen Moliére is azt mondja: „Márványra nehezebb írni, mint homokra, de ott aztán meg is marad sokáig.”

2012. június 18., hétfő

Isten veled telefonadó

Magas a telefonköltség a cégénél? Ajánlom figyelmébe a VOIP telefont, mellyel az interneten keresztül telefonálhat, és ezzel jelentős összegeket spórolhat.
A szolgáltatás lényege, hogy a hang IP adatcsomagokká van átalakítva és ezek az interneten keresztül jutnak el a célpontba. Tehát két vagy több internet telefon között a beszélgető partnerek számára a kapcsolat ideje nem mértékadó.
Csupán egy szélessávú internet-kapcsolatra, egy Voip szolgáltatóval vagy SIP szerverrel való kapcsolatra, valamint egy mikrofonos fejhallgatóra és/vagy egy hangkártyára van szüksége, és több mint 40 országba intézhet ingyenes vezetékes hívásokat, emellett a mobil hívások díja is lényegesen olcsóbb.
A VOIP telefon szolgáltatás legfontosabb előnye, hogy igénybe vétele esetén a telefonbeszélgetések – melyek jelentős részben a hagyományos telefonálás esetén is ma már internetes vonalakon továbbítódnak – már az ön végpontjánál közvetlenül az Internetre terelődnek, ami által jelentős költségmegtakarítást tud elérni.
Egyéni előfizetők, kisebb és nagyobb létszámú cégek is jelentős költségmegtakarítást érhetnek el a VOIP telefonok segítségével, és ez megoldható a meglévő telefonközpont megtartása mellett is.
Mi már használjuk, reméljük Önnek is hasznos ötletet adtunk.
Kellemes spórolást!

2012. május 21., hétfő

Mikor kell fejleszteni?

avagy ha nem jól élezed a fűrészt, akkor előfordulhat, hogy tompább lesz

Egyszer olvastam, hogy akkor kell fejleszteni, amikor válság van. “Micsoda marhaság”- gondoltam. Ha válság van, akkor nincs pénzem és kedvem se fejleszteni, inkább ügyelek arra, hogy fennmaradjak.
Azóta persze rájöttem, hogy tényleg akkor kell... A minap például egyeztettünk egyik ügyfelünk ügyvezetőnőjével a projekt indulásáról, aki elmondta, hogy a korábbi rendszerük bevezetésénél az volt a fő gond, hogy egy nagyon pörgős időszakban kezdték a bevezetést. Kapkodós volt a felmérés, sürgették az éles indulást, mert rengeteg melójuk volt és az előkészítésre nem maradt idő. A rendszer persze több sebből vérzett és az orvoslásra is csak kis energiákat tudtak ráfordítani. Ezért a mi P@rtner.ERP-nk bevezetését egy nyugodtabb időszakban kezdik el és még a hétvégéjüket is rááldozzák, hogy a napi munka hullámai ne sodorják el őket ettől a startégiai dologtól.
Szóval erre való a válság. Ilyenkor kell megállnod és megélezned a fűrészeket, elrendezgetni a kivágott fákat, de akár a boltba is elmehetsz motoros fűrészt vásárolni. Csak ne felejtsd el, hogy a motoros fűrészbe benzin kell (vagy mi) és ha az elfogy és nincs pénzed újratölteni, akkor nagyon nehéz lesz azzal fűrészelgetni a fákat.
A válságban - tapasztalatom szerint - egyszerűbb külső finanszírozást szerezni (pl. pályázat) és az is jó, hogy ilyenkor óvatosabban bánunk a pénzünkkel. Így elkerülhetjük az ERP bevezetés egyik rejtett csapdáját: amikor elfogy a pénzünk a rendszer elkészülése előtt. Ez egy óriási probléma, amiről az ERPk értékesítői sunyin hallgatnak. Nyilván evés közben jön meg az étvágy és az elején nehéz még azt látni, hogy az újabb és újabb kitalált funkciók milyen plusz megoldandó problémákat hoznak magukkal. Viszont a problémával nagyon sokat találkozunk sikertelen bevezetéseknél, ahová minket hívnak tüzet oltani, de olykor a mi ügyfeleinknél is előfordul, ha kapkodós volt a rendszerfelmérés.
Ahogyan a házépítésnél is javasolják, az ERP bevezetésnél is az eredetileg kiajánlott büdzsé legalább 150%-val kell rendelkezned, hogy biztosan be tudd fejezni a projektet. De a plusz 50%-ot dugd el nagyon és ne használd csilli-villi funkciók vásárlására. Arra majd akkor lesz szükséged, ha az indulásod forog majd veszélyben. Ha ennél is többet szeretne a bevezető cég, akkor az már valószínűleg nem a Te hibád. Csak sajnos ilyenkor már benn vagy az alagútban...

2012. április 26., csütörtök

Földön és égen


avagy tök jó, hogy a csapból is folyhat a bor, de azért hadd lehessen már olykor elmenni az étterembe is

Mostanában vitatkoznak arról, hogy mi az ERP jövője. Van, aki azt mondja, hogy az on-premise ERP már haldoklik, és néhány éven belül mindenki a felhőben lesz; van, aki kételkedik ebben és azt mondja, hogy a hagyományos ERP megközelítés soha nem fog eltűnni.
Be kell valljam, hogy annak ellenére, hogy az on-demand irányban nagy befektetéseket tesz a cégünk (pl. 1clickbusiness.com), magam is az utóbbi csoportba tartozom, azaz nem hiszek abban, hogy a szerver-kliens architektúrában működő vállalatirányítás valaha is ki fog tudni halni.
Nem a biztonsági megfontolások mondatják ezt velem, sőt állítom, hogy a kisebb cégeknek ideális a “felhő-alapú” szolgáltatás. A “felhő” segítségével olyan technológiához juthatnak egy igen alacsony, jól kalkulálható havi költséggel, ami normál esetben elérhetetlen lenne számukra.
Gondolj csak az elektronikus levelezésre: a gmail tényleg nagyon jó, sőt, ha regisztrálunk a Google Apps-ra (és ez itt tényleg nem a reklám helye), akkor akár ingyen megkaphatunk hozzá egy nagyon komoly csoportmunkát támogató online megoldást. Persze itt-ott akadozik, de ez akkor is egy óriási lehetőség egy kis cégnek. Azonban van az a méret, ahol már olyan igények és elvárások fogalmazódnak meg (pl. biztonsági és funkcionális területen), amelyek szükségessé teszik egy saját levelezőszerver és csoportmunka-rendszer kialakítását.
Mi a Google.Apps-ot használtuk/használjuk, de nálunk is elérkezett az a szint, amikor úgy éreztük ez már nem elég. Íme néhány igény, amit kizárólag gmail-el nem tudtunk volna megoldani:
- Mi például a leveleinket, dokumentumainkat szeretjük projektek alapján csoportosítani, sőt már a megíráskor a megfelelő projekthez szeretnénk csatolni.
- Feladatokat és a hozzájuk tartozó eseményeket szeretnénk közösen kezelni, nem csak a naptárban megosztani a bejegyzéseket.
Bizonyára van olyan szolgáltatás-alapú szoftver, ami megoldást nyújt a fentiekre is, de a váltás nem olyan egyszerű, ezért mi egy hibrid rendszert alakítottunk ki.
Ugyanígy az ügyvitel esetén, egy kis cég le tudja fedni egy on-line számlázó programmal a kezdeti igényeit, viszont ahogy növekszik, biztosan lesznek egyedi kívánságai, amit az on-line szoftver szállítója nem fog tudni kielégíteni (vagy ha igen, akkor az már nem is igazi on-demand). Ebben az esetben egy másik on-line szoftvert kell keresni, ami tudja a kívánt funkciót (de tartsd észben, hogy ez megintcsak időleges megoldás lesz), vagy váltani egy helyben telepített rendszerre, ami testreszabható.
Az on-premise rendszerek nagy előnye tehát, hogy - bár itt sem triviálisan, de - az egyedi működést le lehet velük követni. Szerintem nem a cég működését kell a szoftverhez igazítani, hanem a szoftvert a működésünkhöz (a kérdés persze, hogy ki van kiért). Ellenkező esetben előfordulhat, hogy éppen azokat a “speciális” folyamataidat standardizálod, amik a versenyelőnyödet biztosították eddig. A Dyntell egy olyan megoldást alakított ki, amellyel “gombnyomással” hibrid kapcsolat teremthető a felhős megoldás és a testreszabást lehetővé tevő ERP megoldás között.
Az on-demand ügyviteli rendszerek nem az ERP ellenfelei, hanem az on-premise dobozos ügyviteli rendszereké. Ebben a küzdelemben persze nem kétséges a kimenetel. Ezek alapján azt javaslom Neked, hogy dobozos szoftverek hosszú életére ne kössél nagy értékű fogadásokat, de ha növekszik a céged, akkor nézz körül az ERP piacon is.

2012. április 16., hétfő

Pályázat: jó vagy rossz?

Az utóbbi években a különféle pályázatok meghatározó szerepet töltöttek be a vállalkozások életében. Szinte minden területre találunk már egy megfelelő pályázatot, legyen az eszközbeszerzés, továbbképzés, informatikai rendszer kiépítése, stb. Ennek ellenére nagyon sok cég még mindig fél belevágni egy pályázati projektbe. Annak ellenére, hogy itt zömében vissza nem térítendő forrásokról van szó, az ismeretlentől való félelem erősebbnek bizonyult a fejlődés lehetőségétől.

Munkám során rengeteg cégvezetővel találkozom, s tapasztalatom szerint sokan nem is sejtik, milyen lehetőségek rejlenek az uniós támogatásokban.

Akár 100%-os támogatással képzési pályázatokon vehetnek részt (TÁMOP 2.1.3), vagy 40%-os támogatás mellett gépeket, eszközöket szerezhetnek be (GOP 2.1.1/A). Emellett pályázhatnak technológiai beruházásokhoz kapcsolódó projektekre, vagy akár 50%-os "árengedménnyel" fejlesztheti informatikai rendszerét (GOP 2.1.1). E pályázat keretében elnyerhető támogatás mértéke maximum 40-50 %, összege pedig minimum 1 millió, de legfeljebb 10 millió forint. A pályázatok benyújtása 2011 július 1-től 2012 december 31-ig lehetséges.

Találkoztam már olyan céggel, aki pár évvel ezelőtt kategorikusan elzárkózott a pályázattól. Azonban a közelmúltban úgy döntött, pályázati forrásból bővíti cégét: új telephelyeket és modern ügyviteli rendszer bevezetését tervezte. A bökkenő csak annyi volt, hogy időközben abban a térségben, ahol ő tevékenykedett, a pályázatokat már felfüggesztették.

A fenti példa is jól mutatja, hogy rengeteg pénzt nem használunk fel a rendelkezésünkre álló keretből. Pedig igény és érdeklődés az lenne a pályázatokra, csak a gondolkodásmódot kell megváltoztatni, és kicsit merészebbnek lenni.

2012. március 26., hétfő

Munkáltatói cenzúra - Facebook

Manapság már szinte mindenkiről elmondható, hogy tagja valamilyen közösségi oldalnak, ahol barátaival beszélget, képeket oszt meg magáról, illetve reagál mások bejegyzéseire. Az ilyen online jelenlét már természetes része életünknek, és eddig szigorúan magánügyként kezelhettük. Igaz, többször volt már terítéken a téma, hogy milyen tartalmakat oszthatunk meg következmények nélkül magunkról ezeken az oldalakon. Hiszen az interneten minden örök: visszakereshető, félreértelmezhető, egy-egy kínos kép, véleménynyilvánítás évek múltán is felhasználható ellenünk.
A fenti gondolatmenetből kiindulva az a legújabb módi, hogy a munkáltatók, és iskolák előre bekérik tagjaik facebook jelszavát, hogy ellenőrizhessék oldalukat, illetve szükség esetén cenzúrázzanak.

A közelmúltban egy brit hírügynökség közölt egy esetet, amikor az állásinterjú során a személyzetisek elkérték a pályázók facebook jelszavát, hogy a leendő munkáltatók ellenőrizni tudják a hátterüket. Sőt, sok munkáltató szankcióként elbocsátást helyez kilátásba, amennyiben a dolgozó nem adja meg a jelszavát.

Az osztrák közszolgálati rádió és televízió (ORF) a munkatársai számára irányelveket fogalmazott meg arról, hogy hogyan viselkedjenek az internetes közösségi oldalakon. Az osztrák közszolgálati média Szerkesztői Tanácsa által megfogalmazott útmutatóban első pontként kiemelték: "nem csak magánszemélyként tekintenek rád az interneten, hanem ORF munkatársként is." A 10 pontba foglalt, 13 oldalas iránymutatásban hangsúlyozzák, hogy nem "szájkosarat" akarnak alkalmazni, sokkal inkább arra bátorítják a kollégákat, hogy "aktívan, de felelősség teljesen" jelenítsék meg magukat a közösségi oldalakon. Mint írták, az irányelveket ajánlásnak, és nem utasításnak szánják.

A fentiekre természetesen a Facebook is reagált. Közzétettek egy tájékoztatót, amiben felhívják a felhasználók figyelmét, hogy nem kötelesek kiadni a jelszavaikat, sőt, jogellenes is, ha valaki ilyet kér tőlük.

Erin Egannek, a Facebook személyiségvédelmi illetékese szerint, ha a "virtuális átvilágítás" során a munkáltató tudomást szerez arról, hogy a pályázó tagja valamilyen privát csoportnak, akkor a jelentkező elutasítása miatt könnyen diszkriminációval vádolhatják.

"Felhasználóként senkit sem szabadna arra kényszeríteni, hogy magánjellegű információkat és beszélgetéseket osszon meg egy állás megszerzése érdekében. A felhasználó ismerőseként pedig senkinek sem szabadna amiatt aggódnia, hogy a privát beszélgetéseik és információváltásaik illetéktelen kezekbe kerülnek mindössze azért, mert az adott felhasználó állást keres."

A jelszavak kiadásának megtagadása az "internetes etikett" egyik legfőbb alapelve. A Facebook szerint a munkáltatók gyakorlata nem csupán a magánszféra megsértése miatt aggályos, de komoly biztonsági kockázatot is jelenthet a közösségi hálózat számára.

A hírek szerint a Facebook egyenlőre nem tervezi, hogy jogi lépéseket indít egyes munkáltatók ellen, de minden erejével azon van, hogy jobb biztonsági körülményeket teremtsen a felhasználói számára.

2012. március 12., hétfő

Referencialátogatás az FMF-nél

Nemrégiben elhatároztuk, hogy bizonyos időközönként referencialátogatásokat fogunk tartani olyan, már meglévő ügyfeleinknél, akik hosszabb ideje használják szoftvereinket. Egy-egy ilyen helyszíni látogatás során leendő ügyfeleink bepillanthatnak egy cég mindennapjaiba, miként használják, és hogyan hasznosítják a gyakorlatban szoftvereinket. Ezért is tartjuk nagyon jó lehetőségnek, hiszen ilyenkor meggyőződhetnek arról, hogy rendszerünk képes akár nemzetközileg is elismert vállalatok számítástechnikai igényeinek a kielégítésre is.

A minap egy ilyen referencialátogatást tartottunk egy régi ügyfelünknél, az FMF Kft.-nél Püspökladányban. Ennél a cégnél vállalatirányítási rendszerünk funkcióinak széles spektrumát használják, melyet a látogatás során bemutathatunk ügyfeleinknek. Az FMF Kft-nél egyedi gyártás zajlik, melynek a teljes lekövetése a Partner rendszer gyártási moduljával történik, emellett pedig a készletkezelést, dokumentumkezelést, kereskedelmi modult és CRM, projektmenedzsment modulokat is használják.

A referencialátogatásról telefonon egyeztettünk leendő ügyfeleinkkel, majd meghívót küldtünk ki emailben, melyre végül három cégtől is jelentkeztek, így összesen 12 főt kalauzolhattunk körbe a telephelyen az FMF Kft. munkatársainak a segítségével.

Első lépésként az irodai munkát tekinthettük meg, ahol a gyártási rendelések feladása és érkeztetése történik. Meghívottjaink már itt is nagy érdeklődést mutattak a rendszer iránt, számos kérdést tettek fel, melyekre igyekeztünk kimerítő választ adni.

Az irodai munka bemutatása után a raktárvezető mutatta be, hogy hogyan is zajlik az áruk és késztermékek mobil eszközös, valamint késztermékes bevételezése, kiadása, leltározása, és egyes készletek dolgozókhoz rendelése. Ennél a pontnál is nagyon sok kérdéssel találkoztunk, olyanokkal is, amelyek valószínűleg az üzemlátogatás nélkül fel sem merültek volna, ebből is nyilvánvaló, hogy mennyire hasznos lehet egy-egy ilyen bemutató, mind az ügyfél, mind cégünk számára. Ilyenkor találkozik az igény és a megvalósíthatóságra törekvés, valamint az együttes erővel történő megoldáskeresés.

Ezután következett az üzem gyártó részének - hegesztő és forgácsoló csarnokok - bemutatása, ahol szintén rendelkeznek ipari beépített számítógépekkel, melyekről a gyártási folyamat követhető nyomon a csarnokokban is.

Összefoglalva úgy éreztük, hogy vendégeink jól érezték magukat, sok hasznos információval gazdagodtak a látogatás során, mely tapasztalatokat mérlegelve talán megkönnyítettük döntésüket és hamarosan őket is szerződött ügyfeleink között üdvözölhetjük!

Jöjjön el Ön is következő referencialátogatásunkra, győződjön meg saját szemével rendszereink hatékonyságáról! A részletekről érdeklődjön elérhetőségeinken!

2012. március 7., szerda

Céges berkekben is hódítanak a közösségi platformok

Minden cégnél központi kérdésnek számít a belső kommunikáció, aminek megoldására eddig is számos alternatívát dolgoztak ki az egyes vállalatok.

A cél ezeknél a közösségi rendszereknél mindig az, hogy a kollégák, partnerek egy-egy projekttel kapcsolatban egyszerűen és gyorsan tudjanak kommunikálni egymással, növelve ezzel a munka hatékonyságát, és persze a cég profitját.

A mai trend szerint a feladat ellátására a leghatékonyabb eszköz egy, a Facebookhoz nagyon hasonlatos közösségi alkalmazás kialakítása, mely gyakorlatilag teljesen felváltja a belső intranetet és levelező rendszereket.

A módszer nem új, számos óriás cég használja már ezt a megoldást, például a Ford, Chevron, az LG vagy éppen a BMW.

Az Egyesült Államokban erre az elvre épül a Yammer, az 5 millió tagot felvonultató Basecamp, illetve a több mint 100 000 társaság által használt Chatter. A Yammert az eBay és a Groupon, a Chattert pedig a Qualcomm alkalmazza.

Hasonló sikereket akar elérni a koppenhágai Podio, amely egyre népszerűbb Európában. A közösségi munkaplatformot világszerte már 40 000 vállalkozás használja, többek között a Twitter, az Alcatel - Lucent, a BBC és a Subway.

Ez a közösségi alkalmazás a gyártó szerint akár több száz alkalmazottat foglalkoztató cégek belső kommunikációját is képes kezelni, és mivel a felülete gyakorlatilag olyan, mint a Facebook, használata nagyon gyorsan elsajátítható.

A népszerűbb funkciók közé tartozik a belső kommunikáció, a projektmenedzsment, a virtuális együttműködés. Az egyik fontos eleme a Workspaces, amelynek segítségével meghívhatók a kollégák vagy az ügyfelek, és kioszthatóak a feladatok, időpontok egyeztethetők, vagy adatok tölthetők fel.

Gyakorlatilag minden területhez van külön program, legyen szó intranetről, tárgyalásokról, csapat blogok létrehozásáról. A legtöbb ilyen szoftver ingyenes, ugyanakkor bárki elkészítheti a saját alkalmazását is.

2012. február 29., szerda

Ügyfélkör bővítés egyszerűen és gyorsan

A bizonytalan gazdasági kilátások miatt a cégek számára egyre nagyobb feladatot jelent a hatékony ügyfélkör bővítés, pedig ez minden vállalkozás életében egy nagyon fontos feladat.

A gazdasági válság közepette a cégek talpon maradása még inkább az eladások függvénye. Ilyen időszakban a cégvezetőknek elengedhetetlen megtalálniuk azokat az eszközöket, melyekkel magukhoz vonzhatják és vásárlásra ösztönözhetik vevőiket.

Neves kutatók által végzett felmérések alapján a következő 4 tényező befolyásolja leginkább a vásárlói döntéseket:

1.Nem gondolkozni szeretnénk, hanem vásárolni

Testünk, agyunk a gondolkodáshoz energiát használ fel, így minél több vacillálást kíván egy termék kiválasztása és megvásárlása, annál inkább elfáradunk. Vagyis minél több információ zúdul az ügyfelekre, minél több a választási lehetőségük, annál biztosabb, hogy a végén semmit sem vesznek majd.

Ezért legyen minél egyszerűbb a vásárlási folyamat, és csak a legfontosabb információkkal, adatokkal terheljük a vásárlókat a termék választás időszakában.

2. "Csak nehogy rosszul válasszak"

A vevők ösztönösen óvakodnak a bizonytalantól, mert mindnyájan sokkal intenzívebben éljük meg a veszteséget, mint a nyereséget. A cégek ugyanakkor azon fáradoznak, hogy megpróbálják meggyőzni a vásárlókat: az új mindig jobb. Célszerű inkább arra rádöbbenteni a vásárlót, mi mindent hagyna ki, ha egy másik terméket vinne haza.

3. "Szerelem első látásra"

A vásárlók szeretik azt hinni, hogy ésszerűen és tárgyilagosan választanak, de az első benyomás bizony háttérbe szorítja az objektivitást. Az első találkozás az ügyféllel döntő fontosságú. Óvatosan kell megfogalmazni az első mondatokat, az első árajánlatot, és meg kell komponálni a vevő első lépését az üzletben, azt, hogy milyen élmény érje, amikor a boltba belép.

4. "Jobb a biztos, mint a bizonytalan"

Mindenki vágyik arra, hogy valamiben az első, igazi úttörő legyen. De a tudatalattink és a társaktól való függésünk miatt fontosak nekünk a szóbeszédek, és adunk mások véleményére. Ebből a tényből kiindulva elég csak meggyőzni az ügyfelet arról, hogy mindenki az adott terméket keresi és veszi. Így elérhetjük, hogy a biztonság érzése felülkerekedjen a bizonytalanságon.

2012. február 24., péntek

Hazai cégek és az informatikai biztonság


A hazai vállalkozások nagy része már tisztában van azzal, hogy minden, magára valamit is adó vállalkozásnak az informatikai rendszerük biztonságára is oda kell figyelnie. Hazánkban azonban még mindig az a jellemző, hogy a cégek nem költenek az IT biztonságuk kiépítésére.

A mikro vállalkozások több mint 50%-a rendszeresen használja az internetet munkája során, mégsem érzik fontosnak, hogy szakemberek segítségével biztosítsák vállalkozásuk informatikai rendszerének megbízhatóságát. A Magyar Telekom egyébként a közelmúltban végzett egy felmérést a témában. A maximum 9 főt foglalkoztató vállalkozásokat kérdezték arról, hogy mennyire tartják fontosnak az informatikai rendszerük biztonságos működésének kialakítását.

A felmérés eredménye szerint a 350.000 cégből közel 200.000 kisméretű vállalkozásnak fontos az informatikai háttér biztonsága üzletük szempontjából.
A cégek 10 %-a használ informatikai biztonsági megoldásokat, azonban nagy részük nem vesz igénybe külsős segítséget, például fizetős vírusirtót, tűzfalat vagy spamszűrést.

A cégek kétharmada már belátja, hogy az IT biztonság kiépítése fontos, és megoldandó feladat, és valamennyit költenek is az IT biztonságra. Annak fejlesztésére, legyen szó biztonsági programokról, szolgáltatásokról vagy az eszközök megújításáról, viszont már csak kevesen terveznek pénzt fordítani.

Az informatikai rendszerükhöz kapcsolódó döntések meghozatalakor az érintett vezetők elsősorban barátaik, rokonaik és ismerőseik döntéseire támaszkodnak, 68 százalékuk bízik meg inkább bennük, mint a professzionális megoldásokban. Ugyanakkor a vállalkozások 23 százaléka már rendszergazda vagy professzionális informatikai cég segítségét is igénybe veszi.

2012. február 8., szerda

Netezzünk együtt, biztonságosan!




Február 7.-e a Safer Internet Day (SID), azaz a biztonságos netezés világnapja. Az Európai Unió kezdeményezésével informatikai vállalatok és civil szervezetek fogtak össze, hogy felhívják a figyelmet a világháló veszélyeire, és a biztonságos netezés fontosságára.
Az idei SID központi témája a generációk összekapcsolása volt az online világban, vagyis az, hogy a gyerekek, a szülők és a nagyszülők hogyan adják át egymásnak tudásukat, tapasztalatukat.
Szalai Annamária, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke a rendezvényen elmondta: "A hatóság egyik kulcsfontosságú célja a hírközlési és médiatudatosság fejlesztése a fiatalabb korosztályok körében. Ennek érdekében hamarosan egy oktatóközpontot fogunk létrehozni, ahol a gyerekek játszva, interaktív környezetben tapasztalhatják meg az internet és a média csodálatos világát, és szembesülhetnek annak veszélyeivel, árnyoldalaival. Egy olyan digitális játszóteret szeretnénk megalkotni, amelyben a hasznos tudás interaktív játékok és szemléletes példák segítségével adható át a fiataloknak, és ahol megismerkedhetnek a hírportálokkal, közösségi oldalakkal, webáruházakkal, aukciós oldalakkal és egyéb internetes tartalmakkal."
A SID keretében tegnap sajtótájékoztatókkal, kerekasztal-beszélgetésekkel, és különféle foglalkozásokkal készültek a szervezők. Emellett meghirdettek két pályázatot is a témában.
A rendezvényen több hazai IT cég is részt vett, illetve az országban több helyen tartottak előadást gyermekeknek, szülőknek és tanároknak a biztonságos internethasználatról.
Forrás: SG.hu

2012. január 23., hétfő

5 fő ok, amiért egy webáruházban NEM vásárolnak a vevők 2.rész

3. Bizalmatlan az ajánlat valamely részével kapcsolatosan
Ez az igazi "alattomos gyilkos" - úgy képes megakadályozni a vásárlást, hogy még a vevőben sem mindig tudatosul, hogy végül miért nem vásárolt. Ha a vevő valamiben nem bízik, akkor nem is vásárol. Ha az ajánlatnak valamely része "ködös", és a vevő nem látja kristálytisztán, hogy egészen pontosan mit, mikor, mennyiért és milyen módon fog megkapni, akkor nagyon akarnia kell az adott terméket, hogy mégis vásároljon.

4.Bonyolult, vagy logikátlan a vásárlás folyamata
Statisztikák szerint a vásárlások legalább fele a logikátlan, nehézkes vásárlási folyamat miatt bukik meg. Egy webáruház akkor jó, ha a vásárló ösztönösen tudja használni, és a webáruház alkalmazkodik a vásárlói logikához, és nem fordítva. Régen rossz, ha már külön használati útmutató kell egy webáruházban történő vásárláshoz.

5. Nem tud választani a kínálatunkból
Ez a több terméket árusító kereskedők jellemző problémája: ha a vevő túl sok, rendkívül hasonló ajánlattal szembesül, melyek számára közel egyformának tűnnek, és nem kap számára használható döntési szempontot, akkor az esetek jó részében nem vásárol, hanem félreteszi magában az ügyet, hogy "majd később visszatérek rá". Vagy átmegy egy olyan kereskedőhöz, aki segít neki dönteni.

Kevesebb, mint egy évtizede még megtehette egy e-kereskedő, hogy épp csak a vásárlás lehetőségét biztosította a vevőknek, mindenféle vevő-segítő szándék nélkül. A mai versenyben azonban, ahol legtöbbször több tucat (egymástól egy kattintásra lévő) webáruház küzd a vevők kegyeiért, nem tehetjük meg, hogy ezekkel a szempontokkal nem törődünk.

2012. január 18., szerda

5 fő ok, amiért egy webáruházban NEM vásárolnak a vevők 1.rész

Mindig egy érdekes kérdés, hogy egy webáruházban mitől fognak a vevők vásárolni. De még tanulságosabb megvizsgálni, hogy miért nem vásárolnak végül, melyek azok a legfőbb tényezők, melyek megakadályozzák őket a pénzköltésben. A teljesség igénye nélkül leggyakrabban a következők miatt nem vásárolnak a látogatók egy webáruházban.

1. Nem találja meg a számára optimális terméket
Az első számú ok a legtöbb esetben az, hogy a vevő el sem jut a neki megfelelő termékig - nem találkozik olyan ajánlattal, ami meggyőzhetné őt. Ez a választás-segítés témaköre: egy hatékony webáruház olyan, mint egy jó eladó: segít a vevőnek megtalálni az optimális termékeket.

A választás segítés az egyik legelhanyagoltabb területe a webáruházaknak, ami köszönhető talán annak is, hogy az egyes vásárló típusokat eltérő módon lehet segíteni. A jó hír viszont az, hogy számos eszköz és módszer létezik a választás segítésre, melyet beépítve áruházába azonnali minőségi ugrást érhet el - így vélhetően ez a terület rejti az egyik legnagyobb potenciált.

2.Nem elég meggyőző az ajánlatunk
Ha a vevő eljutott a számára optimális termékig, akkor szembesül a mi ajánlatunkkal: mennyi pénzért pontosan mit is fog kapni. Jó esetben ez pontosan az, amit ő szeretne, és a szemében az adott termék jóval értékesebb, mint amibe kerül, és egyből meg is rendeli, ez viszont az esetek nagy részében nem így történik.
Legtöbbször a látogató úgy gondolja, hogy a termék drága, körbenéz még, vagy még átgondolja, stb. Szerencsére azonban itt is létezik rengeteg módszer az ajánlat hatékonyságának a növelésére, amiből minél többet használunk, annál meggyőzőbbek leszünk.
A cikk folytatása a következő bejegyzésben.

2012. január 10., kedd

Vállalati Tanácsadás Program

2011 végén a Vállalati Tanácsadás Program keretében egy újabb kezdeményezés indult útjára a Kkv-k versenyképességének és hatékonyságának növelése érdekében. A programmal kapcsolatos közvetítői feladatokat több hazai szervezet közös konzorcium keretében vállalta magára, nevezetesen: az OTP Bank Nyrt., az OTP Hungaro- Projekt Kft., a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány (MVA), és a Kereskedők és a Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ).


A Vállalati Tanácsadás Program segítségével a konzorcium Magyarországon első alkalommal kínál uniós pályázati forrásokat a vállalkozások sikerét elősegítő tanácsadói szolgáltatások igénybe vételéhez. Ezáltal hozzáadott értéket jelentő szakmai tudás integrálható a vállalkozásokba, akár 50%-os mértékű vissza nem térítendő támogatás igénybe vételével Budapesten és Pest megyében.


A projekt minden olyan területet lefed, amelyek szakszerű tervezésével növelhető a működési hatékonyság, maximalizálható a profit. A támogatást a következő területeken lehet igénybe venni: vállalati stratégia; szervezet fejlesztés; online megjelenés és e-kereskedelem; technológia és termékfejlesztés; marketing; közbeszerzés; pénzügy, adó, számvitel; horizontális célok; munkaügy és munkabiztonság; ügyvitel és adminisztráció; jog valamint szakfordítás.


Támogatás csak írásos formában teljesített, egyedi megoldást alkalmazó tanácsadási tevékenység után adható. A szóbeli tanácsadás költsége nem elszámolható.


A tanácsadás igénylésének folyamata, illetve hogy pontosan mekkora összegű támogatás vehető igénybe, részletesen megtalálható a következő weboldalon: www.tanacsadastamogatas.hu .


A tanácsadást igénylő vállalkozások 2011 második félévétől nyújthatják be pályázataikat. A program a projekt keretösszegének kimerüléséig, de legkésőbb 2013 második negyedévéig tart. A kezdeményezés még viszonylag új, mégis már közel 100 cég nyújtotta be pályázatát. Az eddig beadott pályázatokról és azok elbírálásáról szintén olvashatnak a fent említett weboldalon.